znajdz produkt
Komentarze i oceny [1295]  
SŁUCHAWKI DOMOWESŁUCHAWKI I SYSTEMY PROFESJONALNESŁUCHAWKI PRZENOŚNESŁUCHAWKI MULTIMEDIALNESŁUCHAWKI LOTNICZEMIKROFONY PRZEWODOWEMIKROFONY I ZESTAWY BEZPRZEWODOWEAKCESORIA I CZĘŚCI DO SŁUCHAWEK
startSŁUCHAWKISŁUCHAWKISŁUCHAWKISŁUCHAWKISŁUCHAWKIMIKROFONYMIKROFONYAKCESORIAkontakt
START                  KONTAKT
 
 
 
 

Konstrukcja pałąka i nauszników

PAŁĄK KLASYCZNY
Punktem podparcia słuchawek wyposażonych w klasyczny pałąk jest górna część głowy. Tego rodzaju konstrukcja występuje w większości modeli słuchawek domowych, profesjonalnych, multimedialnych oraz w niektórych modelach słuchawek przenośnych. Pałąk z reguły wykonany jest z lekkiego tworzywa sztucznego wyłożonego materiałem amortyzującym lub lekkiego metalu. Zaletą pałąków klasycznych jest ich prosta konstrukcja, wygoda użytkowania, wysoka wytrzymałość, estetyka oraz dobry kontakt słuchawki z uchem a w niektórych modelach również możliwość regulacji docisku do głowy i położenia nauszników względem ucha. Konstrukcja z pałąkiem umożliwia ponadto stosowanie dodatkowych rozwiązań polepszających wygodę użytkownika jak BioNetic czy CircleFlex (patrz niżej)

- Zobacz słuchawki z pałąkiem

NECKBEND
Ta konstrukcja jest ewolucją rozwiązania klasycznego polegającą na przesunięciu punktu podparcia słuchawek z górnej części na tył głowy. Dodatkowo pałąk typu neckbend wykonany jest z reguły z bardzo lekkich i wytrzymałych materiałów co pozwala na zmniejszenie jego wymiarów oraz zastosowanie w segmencie słuchawek przenośnych lub lekkich słuchawek multimedialnych. Przekrój pałąka a co za tym idzie powierzchnia podparcia jest mniejsza niż w przypadku rozwiązań klasycznych co wpływa na wygodę użytkownika jednak kompensowane jest niższą wagą oraz porównywalnie dobrym kontaktem słuchawek z uchem.
- Zobacz słuchawki Neckbend

BEZ PAŁĄKA
Popularna konstrukcja stosowana w słuchawkach przenośnych dousznych oraz dokanałowych. Charakteryzuje ją brak pałąka. Powierzchnię podparcia dla słuchawek stanowi zewnętrzna część kanału usznego lub wewnętrzna część małżowiny usznej. Zaletą tego rozwiązania jest niewielki rozmiar słuchawek oraz niska waga zaś wadą gorszy kontakt słuchawki z uchem w porównaniu ze słuchawkami z pałąkiem. Kompensuje się to poprzez stosowanie wkładek dopasowujących pozwalających na uszczelnienie kanału słuchowego i umocowanie słuchawek w przypadku słuchawek dokanałowych oraz dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych polepszających kontakt słuchawek z uchem jak TWIST-TO-FIT, EAR FIN lub ściągacz przewodu w przypadku słuchawek dousznych (patrz poniżej). Ten rodzaj konstrukcji stosowany jest w większości modeli słuchawek przenośnych, oraz niektórych modelach słuchawek profesjonalnych i multimedialnych.

BEZ PAŁAKĄ ZE ŚCIĄGACZEM PRZEWODU (LANYARD)
Ściągacz przewodu stosuje się w niektórych modelach słuchawek przenośnych lub multimedialnych w celu zabezpieczenia przed wypadnięciem słuchawki z ucha i jej uszkodzeniem. Działa on jak suwak skracający długość przewodów łączących słuchawki z odtwarzaczem przenośnym dzięki czemu możliwe jest ich noszenie na szyi. Rolę suwaka spełnia często dodatkowy regulator głośności na kablu lub uchwyt do odtwarzacza MP3 bądź moduł pilota z mikrofonem. Ten rodzaj konstrukcji występuje również pod nazwą Lanyard.
- Zobacz słuchawki ze ściągaczem przewodu (słuchawki Lanyard)

BEZ PAŁĄKA TWIST-TO-FIT
Twist-to-fit (zobacz zdjęcie) to innowacyjny system polegający na "wkręceniu" słuchawki dousznej w ucho dzięki czemu uzyskuje się lepszy jej kontakt z uchem, a co za tym idzie lepszą dynamikę dźwięku przy zmniejszeniu ryzyka wypadnięcia słuchawki z ucha podczas ruchu. Uchwyt umieszczony na wierzchołku słuchawki po jej skręceniu o kąt 90 stopni trafia w "kieszonkę" powstałą w miejscu załamanie małżowiny usznej w górnej części ucha i tworzy dodatkowy punkt podparcia.

ON-THE-EAR (uchwyt na ucho)
On-The-Ear to rozwiązanie polegające na zastosowaniu uchwytu lub klipsa na ucho stosowane głównie w segmencie słuchawek do odtwarzaczy przenośnych oraz multimedialnych. Występuje w konfiguracji z pałąkiem lub bez. Uchwyt otacza od zewnątrz małżowinę uszną tworząc powierzchnię podparcia słuchawki z uchem. W rozwiązaniach związanych z uchwytem na ucho stosuje się czasem dodatkowy system umożliwiający precyzyjne dopasowanie słuchawek do rozmiaru i kształtu małżowiny usznej polegające na ruchomej końcówce łuku słuchawki. W niektórych modelach słuchawek multimedialnych stosuje się konstrukcję 2 w 1 pozwalającą na użytkowanie zamiennie z pałąkiem lub uchwytem nausznym.
- Zobacz słuchawki z uchwytem na ucho ON-THE-AIR

FOLD AND FLIP
Fold and flip to rozwiązanie polegające na zastosowaniu opatentowanej przez firmę Sennheiser konstrukcji pozwalającej na obrót nauszników o kąt 90° oraz złożenie słuchawek (słuchawki posiadają mechanizm blokujący w pozycji otwartej i zamkniętej) i np umieszczenie w etui. Rozwiązanie to jest stosowane w niektórych modelach słuchawek do odtwarzaczy przenośnych. Koncepcja obracanego (odchylanego) nausznika znajduje również zastosowanie w niektórych modelach słuchawek profesjonalnych dla DJ wyposażonych w pałąk klasyczny. Odchylany nausznik pozwala na pracę na jedno ucho w warunkach pracy z podziałem uwagi.
- Zobacz słuchawki składane FOLD AND FLIP

EAR FIN
Odmiana słuchawek dousznych wyposażonych w dodatkowe haczykowate uchwyty z elastycznego tworzywa zapewniające dodatkowe trzymanie słuchawek poprzez oparcie o górne zagięcie małżowiny usznej. Konstrukcja Ear Fin stosowana jest w niektórych modelach sportowej linii słuchawek Sennheiser.
- Zobacz słuchawki z systemem EAR FIN

CIRCLE FLEX
System Circle Flex to konstrukcja nauszników umożliwiająca dopasowanie się słuchawek do profilu antropomorficznego głowy użytkownika. System składa się z ruchomych kapsuł które dopasowują swoje położenie indywidualnie do użytkownika. Dzięki temu rozwiązaniu docisk do ucha rozkładany jest równomiernie na całej jego powierzchni (obwodzie) zamiast na jednej jego części jak w przypadku słuchawek z kapsułami przytwierdzonymi nieruchomo do pałąka, co zwiększa komfort użytkowania szczególnie podczas wielogodzinnego użytku np podczas gry.
- Zobacz słuchawki z systemem CIRCLE FLEX

KONSTRUKCJA STETOSKOPOWA
Konstrukcja stetoskopowa (zobacz zdjęcie) jest stosowana właściwie tylko w rozwiązaniach bezprzewodowych i można ją spotkać w serii słuchawek profesjonalnych przeznaczonych do zastosowań konferencyjnych, w serii słuchawek do TV oraz w serii słuchawek do wspomagania słyszenia. Stanowi ona kompromis między wygodą a funkcjonalnością w wyniku którego uzyskano w miarę lekkie i wygodne nawet przy dłuższej pracy słuchawki douszne wyposażone w odbiornik radiowy lub podczerwieni umieszczony w szyjnej ich części. Słuchawki tego typu charakteryzują się przyzwoitymi parametrami technicznymi, które zapewniają dobrą transmisję przekazu symultanicznego czy też dźwięku z tv. Słuchawki te nosi się odwrotnie w stosunku do rozwiązań klasycznych tj pod brodą. Punktami oparcia słuchawek są uszy oraz przednia część szyi. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest całkowity brak kolizji słuchawek z okularami oraz włosami słuchacza.
- Zobacz słuchawki stetoskopowe